Всеволод Речицький: Аргументи на користь конституційного закріплення права на зброю
Всеволод Речицький, член Конституційної Комісії України, конституційний експерт ХПГ
Стосовно права на вільне володіння зброєю є цікава статистика.
У Прибалтиці після запровадження дозволу на вільне придбання зброї злочинність (тяжкі злочини) впала майже вдвічі. У США на руках є приблизно 220 млн. одиниць нарізної зброї на більш як 300 млн. населення, а кількість смертей від насильства (на душу населення) менша ніж у Росії, де право на зброю не передбачено.
Не кажу вже про Швейцарію чи Ізраїль. За даними міністерства юстиції США, із загальної кількості злочинців в тюрмах та колоніях приблизно 34% були поранені або затримані не поліцією, а озброєними співгромадянами. При цьому майже 40% опитаних визнали, що свого часу відмовились від вчинення злочину, оскільки запідозрили, що потенційна жертва має при собі зброю.
Навпаки, в окрузі Колумбія через 17 років після того, як громадянам було заборонено мати при собі вогнепальну зброю для самозахисту, рівень тяжких злочинів зріс на 97%. Рівень убивств піднявся до відмітки 81 випадок на 100 тис. жителів, що втричі більше, ніж до заборони. У Канаді особи з доходом від 20.000 до 60.000 доларів на сім’ю складають 82% всіх власників зброї. Простіше кажучи, в суспільстві бідних людей зброя може й не має сенсу, але в суспільстві власників вона просто необхідна.
Українці сьогодні на 80% (за статистикою згідно з нормами ООН) – бідняки. Але не хотілося б, щоб це було нашим прокляттям навіки. Якщо запровадити вільний продаж-купівлю землі (як на мене, це єдиний шанс створити в Україні середній клас), то земельних власників не захистить жодна поліція. Доведеться автоматично запроваджувати право на придбання і володіння зброєю.
Звісно, можна тримати населення як кроликів у зоопарку, але чи таким має бути український народ? Без поважної власності (замість цього безкінечні пільги-подачки від держави), без можливості ефективно захистити себе і свою сім’ю (серійний убивця Онопрієнко з обрізом заходив у першу-ліпшу хату на краю села й починав стріляти), абсолютно в усьому підконтрольного державі – таким ми хочемо бачити пересічного українця?
Загалом, коли ми говоримо про такі речі, емоції можна тимчасово відправити десь у тінь, хоча й вони мають значення. Я покладаюся на свідчення професіоналів-кримінологів. Як мені розповіла свого часу професор кафедри кримінології НЮУУ Олена Шостко, відповідно до чисельності населення в Україні (це десь років три-чотири назад) від насильницьких смертей гинуло втричі більше людей, ніж в США, в Росії – ще більше.
З огляду на розповсюдження зброї внаслідок АТО, озброєними в Україні будуть (вже є) всі більш-менш «поважні» злочинці. А порядні люди, а «батьки сімейств», як писала в Парижі Марія Башкірцева з огляду на революційний розбій наприкінці 19-го – початку 20-го століття?
Очевидно, що продавати зброю треба після відповідної заяви та проходження певної законної процедури. У США вона триває в окремих штатах майже місяць. Поки що в Україні травматичну зброю можуть придбати лише правоохоронці за фахом та журналісти. Але з журналістів не всі, а лише ті, що працюються в ЗМІ, що належать державі або органам місцевого самоврядування. Чи це не анекдот!
Держава вкотре озброює лише «своїх». Між тим, в США право на зброю було запроваджене як політичне право, тобто для того, щоб федеральна влада і війська з Вашингтону не могли нав’язати свою протиправну волю вільному населенню штатів. Нарешті про емоції: уявіть собі, що має відчувати десь на пікніку поза містом молодий батько з дружиною й дітьми перед агресивними й неврівноваженими місцевими молодиками? А що має відчувати фермер з родиною, який живе на віддаленому хуторі? А літній колекціонер чогось коштовного (картини, ордени, марки) у своїй квартирі?
Думаю, що якби населення України мало право на зброю, не потрібні були б і жертви Небесної сотні. Що могли б вдіяти з нашим населенням приблизно 300.000 вірних у всій країні диктатору поліцейських, коли б зброю мали 15-20 мільйонів відданих свободі і захисту власної гідності українців? У нас тепер хочуть вкотре піднести в Конституції ГІДНІСТЬ ЛЮДИНИ. Я – очевидно за, але давайте робити це реальними кроками, а не лише на конституційному папері. Гідна людина завжди у першу чергу прагне спиратися на свої власні сили, а не кричати «караул» чи бігти до поліцейського.
При цьому я зовсім не намагаюся заперечити протилежні позиції. Просто важливо брати до уваги якомога більше аргументів «за» і «проти». Переконаний, що народні депутати будуть проти таких, як я. Наш Генеральний прокурор Віктор Шокін нібито підтримав озброєння народу, але думаю, що це більше від фіскальних міркувань. На цьому ділі держава має шанс заробити більше ніж на горілці, і то без великих ризиків для себе. Бо вже й так приблизно три млн. одиниць зброї (так кажуть приватно) десь гуляє в країні.
Я сам виріс в родині, де зброя була завжди присутня. І це жодним чином негативно не вплинуло на мою поведінку. Якось один волоцюга вистрілив нам у вікно, мені тоді було 10 років, я був удома лише із п’ятирічною сестрою. Коли того волоцюгу судили, суддя запитав у мене: ти ж із сім’ї мисливця, чому не взяв рушницю і не вистрелив у відповідь? От я і досі не знаю, може таки варто було б?
Так або інакше, з позиції опонентів вільного володіння зброєю випливає, що збереження життя у конфліктному протистоянні є завжди більш вигідним і раціональним фіналом, ніж загибель при відчайдушній спробі відстояти свою свободу (в широкому сенсі цього поняття). Але приблизно те саме казав про філософію життя «не зовсім історичних народів» Гегель.
Щоб вижити фізично, вони жертвують своєю свободою. Західні ж люди краще помруть у битві за волю, але жити в рабстві не погодяться за жодних обставин. Простіше кажучи, свобода людини є вищою соціальною цінністю, ніж життя. Дещо спрощуючи, можна сказати, що на цьому розрізненні в оцінці значущості свободи Заходом, і життя – Сходом, Гегель вибудовує свою ієрархію історичних і неісторичних народів.
Словом, норма статті 3 чинної Конституції Україні точно про нас у гегелівській інтерпретації: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю». Це чомусь не заважає нашому уряду посилати молодих людей в АТО, де вони ризикують і жертвують життям заради суверенітету, незалежності і територіальної цілісності країни (усього того, що наш Основний Закон поціновує нижче від життя).
На щастя, реальна поведінка українців спростовує національну Конституцію. Моя ж ідея полягає в тому, щоб зробити наш Основний Закон адекватним до наших реальних людських реакцій. Суть останніх – мета збереження свободи народу є вищою за мету збереження окремого життя. Власне, Друга світова війна саме це, як на мене, й довела.
Звичайно, прикрі випадки використання зброї неврівноваженими чи надто молодими людьми, які описують зазвичай опоненти, можуть мати місце у будь-якій країні. Я свого часу весь академічний рік жив у Вашингтоні (найнебезпечніше місце у США, якщо вірити статистиці й не рахувати Harlem у Нью-Йорку). Котрогось із поліцейських (іноді поліцейських у цивільному) убивали мало не щотижня. Якось було чотири випадки (чотири тижні) підряд – місцеві газети писали.
Але одні народи і країни при цьому все-таки наважуються озброюватися, а інші – ні. Очевидно, що я розмірковую як конституціоналіст, який є за професією пов’язаним із загальними нормами, загальними правами і свободами. Як обиватель, я мабуть керувався б не раціональними міркуваннями, а інстинктом самозбереження.
Загалом я дійшов висновку про те, що етос індивідуальної поведінки у випадку наявності чи відсутності зброї зовсім не співпадає з етосом поведінки соціальної (колективної). Колективи, нації, народи – жертвують життям заради свободи, індивіди – переважно ні, бо вони не можуть діяти інакше, як інстинктивно (у випадку загрози їхньому життю).
Інстинкт же завжди говорить одне – рятуй життя будь-якою ціною. І, все-таки, ми ж визнаємо в Україні право людей бути мисливцями й купувати смертоносну (не травматичну) зброю. Крім того, Ви знаєте не гірше за мене, що «все начальство» в Україні, користуючись своїм впливом, можливостями у спілкуванні з дозвільною системою є фактично непогано озброєним. Номенклатурні люди іноді володіють цілими арсеналами.
Відтак, постає питання про конституційно задекларовану рівність. Магнати, високопосадовці мають власну охорону, просто впливові люди навіть на районному рівні – зброю, а пересічна порядна людина залишається віч-на-віч з проблемою злочинності сама. Очевидно, що зброю треба продавати не як кухоль пива, але все-таки її треба буде продавати...
Мої опоненти сприймають державу (а тому й поліцію) як партнера і захисника людини. А я більше вірю в те, що держава – це необхідне, але все-таки вкрай небезпечне зло. Всі нині знають, що не злочинці, а саме пролетарська (щиро налаштована на народне – простих людей – благо) держава винищила мільйони громадян у 20 столітті в Україні.
Тобто громадянське (приватновласницьке) суспільство і держава для конституціоналістів – це не партнери, а «органічні» антагоністи. Я вважаю, що різниця між приватною людиною і поліцейським в правовій державі полягає не в тому, що приватна людина має бути неозброєною, а поліцейський – озброєним і навченим відповідно.
Різниця полягає в тому, що вільна людина має право на зброю, а поліцейський – обов’язок її мати і використовувати за певних обставин. Тобто людина сама повинна вирішувати, озброюватися їй за процедурою, визначеною конституційним законом, чи ні. Інакше людина рано чи пізно перетвориться на звичайнісінького раба поліцейської держави.
Власне, наведені опонентами приклади саме й демонструють те, що системно відбувається з посттоталітарним у своїх поведінкових звичках і навичках «рабом», коли силою обставин йому до рук раптом потрапляє зброя. Я ж кажу не про озброєних і зведених до примітиву світобачення плебеїв, а про свідомих (очевидно, що свідомих не відразу, але поступово, паралельно з поверненням індивідуалізму, навичок підприємливості й загальної поваги до людини-власника) громадян держави.
Чому сьогодні наші молоді й навіть середнього віку люди є такими, що їм ніби й не випадає довірити землю чи зброю? Справді, пересічний молодий українець – це часто такий собі сяючий соняшник, романтичний, сентиментальний і безвідповідальний веселун. Допоки подібна людина не бачить іншого світу, вона поводиться «як годиться». Але щойно їй випадає перетнути на півроку-рік зі знанням мови кордон з вільним світом, як переміна в психологічних налаштуваннях, самооцінці, «філософії життя» вражає. Індивідуальність розмивається й ніби щезає.
На заміну приходить снобізм, ревнощі до «вихованого й легкого» світу, а потому й фрустрація. Якщо це наука, то перебільшено старанна у копіюванні західних зразків, якщо мистецтво – то відразу надуті гелієм скульптури в небі (бо Захід... «епатажний»), якщо право – то обов’язково міжнародне, пов’язане із структурами ЄС, ООН чи ОБСЄ (бо лише там – обнадійливі зустрічі, коктейлі й транзит світом). Не раз бачив, як наші мавки й козаки-характерники плачуть в Борисполі, бо мусять вертатися в szary swiat рідного дому. Де там гідність, споглядальність чи самоіронія? Натомість розпач, один розпач.
І от думаєш, а де ж корені цього скандального самознищення, самозаперечення, відмови від себе? Куди поділася ідентичність? Її ж бо справді немає, бо людину змалечку виростили «на помочах» колективізму й примарними манівцями вели по життю й світу. Власність: землю, худобу, статки відібрали у 20-х, освіту замінили вульгарним марксизмом.
Так індивідуалізм «братів-хліборобів» (В.Липинський) трагічно переплавили у колгоспний солідаризм. Очевидно, що перетворення Яреми Галайди на малоросійську «людину з рушницею» не може не викликати відрази. Але й сьогодні «загублена українська людина» Миколи Шлемкевича не стане на ноги, якщо їй нічого серйозного не довірять. Серйозне – це земля гектарами, «зіркові» гонорари за геній і талант, нарешті, зброя.
Я хлопцем служив у війську в неспокійній Польщі, у мене було 50 цілодобово озброєних підлеглих (іноді спали з автоматами й набоями не ремені). Але солдати швидко адаптувалися до відповідальності. Якось один поляк був шокований, зрозумівши, що патруль на вулицях його Торуня є реально екіпірованим для ведення бою. Утім, за два роки нічого прикрого не сталося. Ми вчасно подорослішали й на нас можна було покластися.
Тому зброя в моїх очах – це ще й засіб дорослішання української людини. Якщо не можемо наважитися віддати людям землю, то давайте почнемо зі зброї. Треба ж бо зробити щось серйозне, тоді люди відчують довіру до себе. Бо без такої довіри «Проект Україна» (Данило Яневський) мені особисто здається приреченим на фіаско.
Наостанок пропоную таку редакцію конституційного вирішення питання про вільне володіння зброєю:
«Право на життя.
1. Кожна людина має право на життя.
2. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Ніхто не може бути засуджений до смертної кари або страчений.
3. Обов’язок держави – захищати життя людини.
4. У випадку смертельної небезпеки право на збройний захист життя належить кожному. Порядок придбання, зберігання та використання зброї в Україні регулюється законом».
Ваші слова, та до Президента!!
Своїм зброю, бідним, налигач та батіг.
Цей би документ, та у WiKi, щоб можна було правити.
Щоб реалізувати написане - варто від’єднати емоційну частину і залишити формальну. Тоді емоційна частина не буде заважати вірити в формальне.
Також варто виділити в шапку проблеми, які стоять перед суспільством і шляхи вирішення їх.
Також не завадить емоції відділити в емоційну матрицю, про яку говорив Всеволод на засіданні.
Емоційна матриця - це важливий супровід формального документу, щоб можна було до неї якось віднестись і звіритись із тим, що формальний документ відповідає матриці.
Кто знает как обстоят дела с компанией " право на защиту " ? Звонил им - трубку не берут . Звонил в УАВЗ - говорят "ничего не знаем " .
Хорошо сказано. Особенно понравилось "34% були поранені або затримані не поліцією, а озброєними співгромадянами. При цьому майже 40% опитаних визнали, що свого часу відмовились від вчинення злочину, оскільки запідозрили, що потенційна жертва має при собі зброю".Надо эту статистику применить на конференции
Изложено жизнеутверждающе , сказать по правде радует , что рядом живут такие люди , а еще более радует , что сей господин является членом Коституционной Комиссии Украины , реально воспринимается как адекватный , знающий союзник .
Цілком погоджуюся з автором. Особливо коли він наводить приклад відмови 40% потенційних злочинців від злочину зі страху, що жертва може бути озброєна. Ми зараз досить часто чуємо про вогнепальні жахи Америки, але по-перше: люди звідти чомусь не втікають, а навпаки; по-друге: чомусь замовчуються, наприклад, такі факти як те, що той придуркувати Джокер, що розстріляв людей рік тому, чи скільки, в кінотеатрі на прем'єрі фільму Бетмена дорогою до місця злочину минув 2 кінотеатри з тією ж прем'єрою (!), зайшовши в третій - в той, в який було заборонено проносити зброю, а вдох попередніх такої заборони не було!!! Ми чуємо про стрільбу недооцінених "геніїв" і інших лузерів у Вищих школах і Університетах Америки де категорично заборонено мати зброю. А знаєте скільки таких випадків було у приватних Вищих школах і Університетах, де цієї забороне не існує? НІ ОДНОГО!!! НУЛЬ!!! Коли востаннє якийсь звихнутий стріляв у школі по безбройних дітях він в один момент чомусь зупинився, вийшов на сходову клітку і пустив собі кулю в голову. Чому він це зробив? Бо він побачив людину, що цілилася в нього! Військовий, що розстріляв товаришів на базі, стріляв у їдальні!!! Там, де гарантовано ніхто не озброєний! Якщо ми і наші зрілі діти залишимося беззбройні і невиховані в культурі самооборони - вони і ми перетворимося на стадом баранів, на яких завжди може напасти самий паршивий і кульгавий шакал.
Для мене право на захист власного життя рівнозначне праву на захист приватної власності.
Злочинець, що посягає на перше чи на друге апріорі ставить себе поза законом.
І мені плювати, що про це думають наші "судді", "правоохоронці", "журналісти" і альтернативно обдаровані.
Одно смущает , ведь сравнивая нас с жителями Балтии, США или еще с кем либо Вы не учитываете, что народ и именно он создал ту жизнь в которой и существует, у нас же последние 25 лет говорят лишь о том что нам никак не удается малое, выбрать достойных во власть, 25 лет одно и то же, "тупой, жадный, подлец, вор обыкновенный, вор замаскированный..., кто следующий и что неприятнее всего,что даже на небосклоне наших мыслей и планов не видно ни единого достойного... . Одно утешение "парабелум" под подушкой?
P.S.
Засим вопрос, если мы не в состоянии жить как "они", то как же мы можем равняться в предполагаемых достижениях с нашими недалёкими и тем более далекими братьями по разуму?
Во власти, не зависимо от страны, практически всегда были, есть и будут (по крайней мере до эпохи технократии) негодяи. Вообще власть - антагонист человека, т.е. единицы социальной системы. Власть стремится сохранить общность в ущерб личности, человек - природой заточен на сохранение в первую очередь своей личности.
Так вот нужно не правильно выбрать власть, а правильно на нее влиять. А ту, на которую влиять нельзя - просто лишать этой власти. И в США лучше и свободнее живется не потому, что там у власти красавчеги и милашки, а потому, что этих добрых людей у власти народ придерживает за гениталии с серпом в другой руке. У нас же серп отобрали комуняки-мракобесы, и до сих пор их политические потомки корчат нам рожи и говорят - вам низя!
И это не изменить никакой писаниной, заседаниями и консультациями. Такие вопросы только силой решаются.
Нельзя с Вами согласиться в контексте оценки "их" и "нас", только потому, что у "нас" так веками, а у "них", этак теми же веками, родовая травма нанесенная столетия тому непреодолима ни медицинским путём, ни тем более имитиционно- лживым , по которому и следует ныне утлое суденышко "Украина", а вообще если положив руку на сердце, нужно признать, будущего без диктатуры закона, внедряемого жёстким, радикальным путём у Украины нет и быть не может, нельзя сократить эволюционные процессы пройденные другими века тому, а у нас только желая преодолеть тот же путь за десятилетия.
Но все же "парабелум" хочется и не только для самообороны, видно детство еще до конца не прошло, а значить шанс дожить до светлого будущего все же есть.
Вы не правильно понимаете эволюционные процессы. Точнее их время. Для того, чтоб информация отложилась в ДНК, нужно не одна сотня поколений.
А то, о чем говорите Вы - это социальная память. И для ее изменения достаточно и двух поколений.
Но дело вовсе не в этом! Даже если сейчас принять закон и все необходимые поправки, то никакого "перестреляют друг-друга" не будет. Кого-то застрелят обязательно, и с 80% вероятностью этот кто-то давно этого заслуживает (своим поведением, отношением к окружающим и к жизни вообще). Это отбросы, генетический мусор (в самом прямом смысле этого слова!).
А страну нашу спасут не просто РАБОТАЮЩИЕ ЗАКОНЫ, а законы, вводящие ЛИЧНУЮ ответственность чиновников всех уровней.
Взял взятку? Конфискация имущества всех родственников, арест всех счетов, лоб зеленкой и к стенке. Тогда не понадобится никаких "эволюционных путей", порядок наведется в пределах одного поколения.
"Эволюция" в обычном понимании, это "движение", в жизни привязанной к человеку более прочно, это движение в развитии самого человека, общества где обитает человек.., засим определение- эволюция в экономике или скажем в спорте ..вполне приемлема.
Что касается "не перестреляют", верю, что всех не перестреляют, но горя некие индивиды доставить могут, ведь что есть "человек" и "не человек", в понимании сравнительных характеристик Европа и не Европа?Тревожным звонком в оценке настоящего и увы будущего есть отсутствие реальных позитивных эволюционных процессов(!), в развитии украинского общества, когда большая часть населения Украины, вы уж простите, неполноценна, здесь срабатывает принцип "определяющей роли большинства", причем не зависимо от того,активна она или пассивна, в этом случае пассивность, есть активная фаза дающая возможность развития негативу, формируемому меньшинством.У нас же 99% населения инертно, а как их квалифицировать, если в стране чёрт знает что, а они безразличны и деяниями своими согласны с самоуничтожением.
Пистолетно-револьверная программа мало изменит соотношения разума и не разума, закона и беззакония в обществе, потому как у населения сегодня 2 млн. официального оружия, а где эти миллионы были когда Гриценко в период Майдана призывал охотничьим оружием поддержать революцию, отчего миллионы стволов молчали, когда решалась судьба нации, их судьба?Что такое СВД в сравнении с ПМ, не мне Вам рассказывать, так почему такие надежды на оружие в разы слабее нежели то, что сегодня официально стоит или может при желании стоять в квартире у любого нормального желающего?
Насчет эволюции, это скорее развитие, чем просто движение. Движение бывает в разные стороны, и вперед, и назад, и вверх и вниз. А эволюция - это однонаправленный вектор. У нас в стране движения много, а толку мало...
"но горя некие индивиды доставить могут"
Я вам гарантирую, что наделают горя ГОРАЗДО МЕНЬШЕ, чем его ТЕ ЖЕ ИДИОТЫ делают сейчас. Эдак процентов на 40-50, а в последствии еще больше. Т.е. преступность в любом случае будет снижаться, и количество идиотов тоже. Причем не зависимо от действий или бездействия ментов. Страх смерти - штука сильная. В этой же статье приводится цифра 40% - отказались от преступных действий только потому, что ДУМАЛИ, что у жертвы есть оружие.
"когда большая часть населения Украины, вы уж простите, неполноценна"
Да чего уж там, большая часть населения земли - инертная масса, которая скорее помрет, чем включит мозги. Идиоты короче. Как говорил А.Ш. ЛаВэй "95% населения земли существует исключительно для оборота денег". Можно просто спросить у гугла "95%"... ;)
"так почему такие надежды на оружие в разы слабее нежели то, что сегодня официально стоит или может при желании стоять в квартире у любого нормального желающего?"
Дело не в огнестрельном оружии. Я и так всегда хожу с оружием, пусть и не огнестрельным, даже в магазин.
Дело в РЕАЛЬНОЙ ВОЗМОЖНОСТИ И ПРАВЕ НА САМОЗАЩИТУ. Т.е. если сейчас в темном переулке подойдет стайка гопников, то мне придется их сделать совсем мертвыми, подчистить следы и валить подальше и побыстрее. Именно такие советы дают сами менты, не всем подряд и не официально конечно :).
Так вот добропорядочный гражданин должен оставлять не глухие трупаки ушлепков, а вполне законные трупики, после чего ехать домой отдыхать, а не в сизо. И не важно чем оборонялся - пистолетом, ножом, гвоздем, газовым шлангом... ответственность должна ложиться на нападавшего. Его даже судить посмертно нужно, а его родственников обязать выплачивать компенсацию тому, кто оборонялся.
ЭВОЛЮЦИЯ — ЭТО РАЗВИТИЕ. РАЗВИТИЕ — ЭТО ДВИЖЕНИЕ. ДВИЖЕНИЕ — ЭТО РЕШЕНИЕ!
За всем этим, стоит постулат как движения, ибо любое действие, это уже движение и не важно в какую сторону и с какой скоростью.В нашем случае смысл заложенный в определение, как "эволюционные процессы", это процессы развития как человека, так и общества в котором развивается человек.
Я не против КС в руках украинцев, но даже если часть проблемы будет реализована, главное останется прежним, человек слаб, а украинский человек слаб в двойне, если не в тройне.. .
О неполноценных народах.
И европейцы когда- то бегали в звериных шкурах и бандитствовали, но пришло время и шкуры были сняты, а души приобрели форму и содержание цивилизованных человеческих душ. Пример, это тот уровень и в первую очередь культуры, имеющий место в Европе, кто, или что, заставило жить центральную и западную Европу в разы лучше той же России, имеющей всю таблицу Менделеева в недрах своей земли, почему где то в африканских, азиатских нефтедобывающих странах власть выплачивает своим согражданам долю от реализации нефти , а в цивилизованной России, претендующей на звание европейской державы, ничего подобного нет, а есть только просьбы и крики о помощи, "Спасти мальчика...". Если Вы сошлетесь на период "Империи" до 17 года, так в России , такие нам хорошо известные термины, как продразверстка, голод в сельской местности.. имели место именно тогда, а большевики только повторили изобретённое царизмом.
Чудес не бывает, вот Вам дата, которая я надеюсь Вам откроет глаза в будущее с оценкой событий далеко минувших дней. В 1209 году у нас родился мальчик, которому будет суждено изменить ход истории, уничтожив как настоящее, так и будущее, в том числе нашего ныне государства и имя этому мальчику Батый. После 1240 года Русь просто перестала существовать, в качестве известного, мощного, значимого государства на территории Европы, по сей день у нас нет государства с мнением которого бы считались соседи, как ближние так и дальние.., все это у нас, а у них в 1209 году был создан Кембриджский университет, вы чувствуете разницу, у нас еще не наступил конец, который был предопределён , а они уже ушли в науку..Прошло без малого 800 лет, может мы стали ближе к просвещенной Европе?- нет, дистанция только увеличивается, потому как по мере наших детских шажков в эволюции, они делают гигантские шаги ускоряясь и существенно отдаляясь, не хочу Вас утомлять цифрами характеризующими то как живет их нищий и наш заслуженный пенсионер, но это в частности и есть показатель того, какие этапы эволюции прошли они и какие нам только предстоит пройди в будущем.
P.S.
Сейчас идет война, Вы только вдумайтесь, война между пусть не братьями, но близкими соседями, с которыми прожили века, война искусственная, фальшивая, продажная и подлая тем, что это война за интересы откровенно криминальных элит, как там, так и у нас, зло оно в Москве и в Киеве, хорошо сказала в 2014 году жительница Донецка, "мы восстали против нищеты, а не против фашистов, которых никто в глаза не видел..".
И сегодня достаточно провести референдум о русском языке и о реприватизации, ввести особое положение пока не пройдёт ревизия содеянного полит и бизнес элитами за весь период существования нынешней Украины и как я писал выше диктатура закона для всех вез исключения, повторить технологию "Доктора Лукашенко" и наступит просветление. В Белоруссии как Вам известно два гос. языка свой и русский и сделали они это без кровопролития, войн и самоуничтожения...вот Вам и их близость к Западу, приятно нам это или нет.
Что касается темы самообороны , я категорически ЗА!! Одно смущает, "резиноплюй" стоит со взяткой 1000 долларов, а ПМ натуральный, имеет цену всего в 100 тех же денег, а значит станет более доступен и более страшен в руках..одним словом в плохих, а ведь это чьи -то жизни..
Я, следуя двум поговоркам приписываемым Самюэлю Кольту , уже обзавелся тем, что может пригодиться в том числе и для самообороны, если что, "ноги мои ноги", а если поймают, "пусть осудят 12 нежели понесут шестеро".
Удачи Вам и приобретения желаемого Вами "уравнителя".
petrimazepa.com
Статья по ссылке частично отвечает на Ваш вопрос. Не достаточно выбрать, надо ещё контролировать
У більшості людей дещо спотворене уявлення про збройні закони.. так що справа ще довго буде буксувати...
www.youtube.com
Будь ласка, залогіньтесь щоб мати можливість коментувати