Філіпінський ніж-метелик, або "Знайомтесь - балісонг"

| За кордоном, Холодна та метальна зброя | Автор: Олександр Кравченко
По-русски

Часто певна зброя асоціюється з певними професіями чи категоріями населення. Під час СРСР, наприклад, фінка вважалась зброєю бандитів, а пізніше її місце зайняв так званий ніж-метелик.

Філіпінський ніж балісонгФіліпінський ніж балісонг

Скоріш за все, це пов’зано з тим, що на терени нашої країни прийшли фільми з-за кордону, зокрема, про азіатську мафію. В тих фільмах злочинці часто використовують саме ніж-метелик, котрий досить ефективно виглядає на екранах. Знавці холодної зброї, правда, називають цей ніж по-іншому – балісонг.

Балісонг – складаний ніж, в якому лезо ховається в руків’ї, котре вздовж розділено на дві частини. Кожна з частин руків’я скріплена шарніром з клинком та має пази, в котрі клинок і ховається, коли ніж складений. Коли ніж розкривається, ці половинки розвертаються на шарнірах та утворюють, власне, руків’я. Вся конструкція дуже проста – в ній нема кнопок, пружин, ще якихось частин, котрі можуть невчасно вийти з ладу. Ніж розкривається просто та швидко, крім того, на відміну від інших конструкцій, клинок балісонгу при використанні не пошкодить руку власника через те, що зненацька інструмент складеться.

Філіпінський ніж балісонгФіліпінський ніж балісонг

Розкладання-складання балісонгу часто називають фліппінгом. Ця справа може спочатку здаватись дуже складною, але, якщо використати певний час для тренування, розкласти балісонг можна буде дуже швидко, майже за стільки ж часу, скільки займе розкриття автоматичного ножа. Дехто навіть каже, що зайняття фліппінгом подібне до медитації та заспокоює нерви.

Форма балісонгу доволі екзотична, і це ясно, бо батьківщина цього ножа – Філіпіни. Після Другої Світової американські вояки привезли цей ніж у США, і завдяки незвичній конструкції, він швидко став популярним. Зазвичай кажуть, що саме на Філіпінах балісонг і придумали, орієнтовно у восьмому сторіччі нашої ери. Нажаль, ніяких документальних фактів на користь цього нема, як і проти філіппінської версії походження ножа-метелика. Але недавно з’явилась інша інформація – мовляв, ніж подібної конструкції був описаний у французькій книзі 16-го сторіччя. Тоді, можливо, через іспанських моряків такий ніж міг потрапити на острови, і там вже трохи модифікуватись. Хоча, оскільки в Європі таких ножів археологи чи історики не знаходили, це не лише ніж версія, до того ж доволі сумнівна.

Філіпінський ніж балісонгФіліпінський ніж балісонг

Ножі-метелики бувають дуже різні. Довжина клинка може досягати й 25-30 см, як на фото нижче, а буває лезо й 5-7 см довжиною. Клинок може бути загострений з однієї, чи з обох сторін, також зустрічаються балісонги з клинком і вигляді фламбергу, тобто хвилястим. Руків’я часто перфороване, але нерідко можна побачити гарні накладки з деревини чи мікарти. У більшості модифікацій балісонг не підходить для рубання, але як ріжучий чи колючий ніж він показує себе чудово. Звісно таки, якщо ми кажемо про якісну зброю. Після тексту буде відео-презентація ножа-метелика від Колдстіл – побачите самі. Що-що, а рекламувати свою продукцію ця фірма вміє, тому й надаю саме їх відео.

Ніж балісонг з лезом 25 смНіж балісонг з лезом 25 см

Зараз балісонг можна назвати одним з найбільш впізнаваних ножів світу, як кріс чи кукрі. Деякі всесвітньо відомі фірми також виробляють ножі-метелики, хоча здебільшого їх привозять з Китаю чи Малайзії, і якість такої «зброї» нерідко дуже низька – шарніри можуть бути вкрай ненадійними, сталь низького ґатунку, ну й руків’я часто роблять таке, що розлітається на шматки вже в руках. Але гарний, якісний балісонг заслуговує на повагу. Особливо, якщо ви вмієте ним користуватись, та й взагалі знаєтесь на зброї.

Cold Steel 24P Paradox Spring Bali-Song Knife Available at KnifeCenter

1,0 1 -1 7
Коментарів (2)

  • 13.01.2013 11:19
    #
    - 1 +

    Думаю, говорить об историчности ножа, имеющего шарниры, смысла нет - это дитя цехового производства, а те редкие кустари, которые колдовали с сочленениями, роли, скорей всего не играли.
    Но для самоутверждения малых народов, любящих красивые легенды о собственной идентичности, раздавленной кованым сапогом - пойдет.

    А Вы сами, как специалист, что скажете об этом ножике? Личные впечатления какие есть?

  • 14.01.2013 14:01
    #
    - 0 +

    подивився відео..і так і не зрозумів в чому перевага саме балісонга, а не сталі з якої його роблять...


Будь ласка, залогіньтесь щоб мати можливість коментувати