Бойовий ціп
Бойові ціпи
Одним з найбільш ефективних знарядь вбивства у середньовічній Європі є, фактично, адаптоване для війни сільськогосподарський інвентар. Ця зброя називається бойовий ціп, або ж молотило.
Під час гуситського повстання в Чехії піхота продемонструвала лицарям, що проти їх обладунків існує практично досконала зброя. Простий селянський ціп, окований залізом, а іноді і підсилений шипами, зминав обладунки, ламав суглоби та плющив шоломи так ефективно, що меч став виглядати досить блідо у порівнянні з цією простою, на перший погляд, зброєю.
гумористичне зображення ефективності бойового ціпа
Від досить звичного кістеня бойовий ціп відрізняється розміром та формою. Вражаюча частина – біло – зазвичай довга, а не у формі кулі, як у кістеня. Та й розмір інший – бойовий ціп має руків»я довжиною іноді майже у людський зріст, а біло може досягати й півметра.
Крім того, є ще одна конструктивна різниця – гнучка частина бойового ціпа дуже коротка, незалежно від того, виготовлена вона з кількох ланок ланцюга чи з мотузки. Завдяки цьому ризик зачепитись білом за щит чи іншу перешкоду, в результаті залишившись беззбройним, дуже невисокий.
Завдяки вазі вражаючої частини, помноженої на плече руків»я, удар виходив неймовірної сили. Кінного лицаря часто зносило з коня, не дивлячись на високі луки сідла. Пішому воїну було ще гірше – зламаний хребет чи шия, переламані кінцівки – все це було стандартним результатом зустрічі з ополченцем, озброєним бойовим ціпом.
Бойовий ціп у Львівському Арсеналі
Як бачимо, в руках населення, котрому нема чого втрачати, сільськогосподарський інструмент стає грізною зброєю.
Доречі, схожа ситуація була й у випадку з тонфою. Ніякі заборони мати зброю в такому випадку не діють. Поки що ця проста істина зрозуміла не всім політикам.
Современные боевые действия редко доходят до рукопашного боя. Так что боевой цеп эффективен разве, что в бытовых разборках. Неплохо бы издать наставление и раздать его селянам.. В прочем с точки зрения познавательного статья не плохая.
С точки зрения уличного боя - прекрасное оружие. Конечно, не огнестрел, но...
С другой стороны, писалась статья именно с целью рассказать об историческом оружии.
Проти лома (ціпа) нема прийому)
Ментівський щит його витримає. Принаймні, кілька разів ) а ось шолом...
Я так розумію, що тут ні про яке приховане носіння говорити не приходиться. Тільки Open carry. Та й в забитому тролейбусі будуть зауваження давати. Та й ще щоб володіти цією штукенцією потрібно м'язи накачувати. Не уявляю собі маленьку-худеньку студентку із цим ціпом. З історичної точки зору інформація дуже цікава.
Дякую.
Бойовий ціп був вірним супутником не лише чеських, а й українських повстанців! І його ефективність пояснювалась, ще й тим, що практично кожен селянин володів ним дуже добре. Кожен селянин молотив зерно, а значить відпрацював основний ударний рух, тому на навчання ціпників витрачали набагато менше часу.
Що до сучасного носіння і застосування, то ті хто вважає його на сьогоднішній день не ефективним не зовсім праві. Багато хто відносить ціп до розряду ударно-дробильної зброї, але такий підхід у класифікації є не зовсім вірним оскільки ціп, за східною класифікацією, належить до секційної зброї. Сам по собі ціп сьогодні мало де може бути використаний як зброя і гідний того, щоб посісти почесне місце у музеї зброї, але його родичі із класу секційної зброї можуть бути корисними й сьогодні. Менші родичі ціпа такі як легендарні нунчаки, Сань-цзе-гунь або китайський трисекційний бойовий ціп, або знайоме нам диво народної творчості відоме як обушок (кістень) можуть бути застосовані для самооборону і легко приховуються під одягом. Разом з тим потрібно пам’ятати по перше, що така зброя може завдати середньої тяжкості або навіть тяжкі тілесні ушкодження, а в окремих випадках призвести і до летальних наслідків і тому її використання повинно бути виваженим. І по друге, що використання цієї зброї вимагає певних навичок і вмінь більше ніж у випадках з іншими видами холодної зброї оскільки використання такої зброї без згаданих якостей загрожує тілесними ушкодженнями самому власникові…
Будь ласка, залогіньтесь щоб мати можливість коментувати