Кожній гвинтівці по комп’ютеру: як працюють сучасні розумні приціли для гвинтівок
Кожній гвинтівці по комп’ютеру: як працюють сучасні розумні приціли для гвинтівок
Так звані «розумні» приціли для стрілецької зброї існують вже давненько. Проте вони довго лишались нішевими аксесуарами для багатих зброярських «гиків», або в якості дослідних екземплярів. Тепер же багато «вогнепалу» отримає можливості, які ми десятиліттями ми бачили лише в фільмах про майбутнє.
Що таке балістичний калькулятор і до чого тут перший в світі комп'ютер
Відомо, що ні куля, ні снаряд, не летять по прямій - одразу після виходу зі ствола на них діють маса факторів, головний з яких - гравітація. І чим далі летить куля, тим більше чинники впливають, куди все ж таки вона влучить.
Примітивне зображення траєкторії польоту кулі
Щоб легше було готувати стрільців та артилеристів, були створені балістичні таблиці, за допомогою яких можна було приблизно вирахувати відхилення від впливу атмосферних явищ і не тільки. Зародилась ціла наука - балістика. І ось стали ці науковці шукати інструментів в полегшенні своєї роботи.
У середині минулого століття був створений ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) — перший у світі програмований комп'ютер. Величезна штуковина займала площу невеликого будинку (167 кв. м.) та важила 30 т. Все що вмів цей комп'ютер - обраховувати балістичні таблиці військових.
ENIAC та його програмісти
Пройшло трохи часу, і такий комп'ютер, що вираховує точку, куди влучить куля, став вміщатись у невеликий приціл на гвинтівці солдата.
Передісторія
Можливо, ви вже чули про компанію Tracking Point (у 2018 році її було куплено Talon Precision Optics), яке виробляє комп'ютеризовані приціли для гвинтівок. Не будемо багато розказувати про них — головне, що потрібно знати — ці приціли оснащені різноманітними датчиками та балістичним калькулятором, що значно покращують точність стрільби навіть того, хто вперше взяв зброю до рук.
Промо-ролик прицілів компанії Tracking Point 2014 року:
TrackingPoint Precision Guided Firearm - What It Is - Overview
Багато років це була чи не єдина компанія, що виробляє подібні зброярські аксесуари. Проте часи минали, та багацько виробників почали презентувати комп'ютеризовані приціли з різноманітними доповненнями.
Хтось вмонтовував лічильники пострілів і екрани у зброю. Хтось робив зв'язку з пістолета та смарт-годинника. Дехто вживляв собі чіпи під шкіру, щоб його зброя стріляла тільки з його рук.
Все це були «проби пера» і здебільшого товари для гіків. Проте на початку цього року відбулась тиха революція — американська армія оголосила переможців у тендері NGSW та NGSW-FC.
Американська революція
Якщо NGSW (Next Generation Squad Weapon) — умовно просто нова гвинтівка (та кулемет) для американської піхоти, то от NGSW-FC (Next Generation Squad Weapon – Fire Control) — дійсно цікава штука. Це так званий «розумний» приціл для нової зброї, оснащений купою цікавих можливостей.
По-перше, в ньому змінна кратність. Це означає, що прицілюватись з ним буде однаково зручно як на коротких, так і на довгих дистанціях. В ньому вбудований лазерний далекомір, що в парі з балістичним калькулятором корегує точку прицілювання в залежності від дистанції до цілі.
Також цей приціл має атмосферні датчики, що дозволяють йому автоматично вносити корективи для більш точної стрільби.
Що найголовніше — приціл має модуль бездротового зв'язку для передачі зображення. Таким чином картинка буде передаватись, наприклад, на «розумні» окуляри стрільця. Це відкриває можливості для стрільби з укриття — стілець за стіною, і щоб вразити ворога достатньо лише виставити зброю з-за рогу. В свою чергу це зменшить бойові втрати і знизить розхід боєприпасу. Адже, one shot — one hit.
Гвинтівка XM5 та кулемет XM250
До речі, тендер на NGSW виграла компанія Sig Sauer з гвинтівкою MCX-SPEAR XM5 та кулеметом SIG-LMG XM250. Переможцем у NGSW-FC стала компанія Vortex Optics з прицілом XM157.
Одна з ключових особливостей XM157 те, що приціл залишиться прицілом за будь-яких умов. Якщо більшість подібних розробок мають дисплей, що потребує живлення, то у розробці Vortex додаткова інформація накладається у вигляді доповненої реальності на те, що бачить стрілок у оптиці. Тому користуватись ним можна буде, навіть якщо вчасно не замінити батарейку (CR123A).
Як виглядає прицілювання через Vortex XM157Як працює і виглядає "розумний" приціл:
Look inside the Army's 'Smart Scope' ballistic computer
Проте перераховані вище можливості далеко не повні. Новий приціл для американського піхотинця може набагато більше. Наприклад, стрілок може помічати цілі, ділитись ними з іншими, отримувати підказки по цілями від побратимів, або розвідувальної техніки.
Повний перелік можливостей ми навряд чи отримаємо, навіть коли ці приціли масово надійдуть на озброєння. Проте навіть те, що вже озвучено — вражає.
Трохи деталей про цей приціл від виробника:
Army selects Vortex for Next Generation Squad Weapon – Fire Control. What is it?
Якщо додати до цього інформацію, що американська армія оснастить своїх бійців системами IVAS (Integrated Visual Augmentation System) - адаптованими для військових Microsoft HoloLens, то рядовий піхотинець армії США утре носа найелітнішим підрозділам противника.
Тестування системи IVAS
Адже він буде бачити добре вдень, вночі, туман чи дим не стануть перешкодою, орієнтуватись на полі бою солдат буде завдяки підказкам на екрані перед очима, а щоб знищити противника йому навіть не доведеться виходити з укриття.
Не лише американці
Оскільки це був тендер, то окрім компанії Vortex в ньому приймали участь і інші виробники. Вони також розробили комп'ютеризовані приціли в форматі «все-в-одному» і, звісно ж, будуть пропонувати їх іншим арміям, або ж виведуть на цивільний ринок.
Крім того, європейці та азіати також захочуть озброїти свої армії стрілковою зброєю з «розумними» прицілами. Тому асортимент комп'ютеризованих прицілів та їх можливості будуть зростати в геометричній прогресії.
Приціл Vortex XM157
Питання часу та ціни
Передові армії світу вже в цьому десятилітті освоять зброю з комп'ютером в прицілі, інші з розтягнуть цей процес на роки. Проте на цивільному ринку подібні аксесуари будуть доступні всім охочим вже досить скоро, а конкуренція дозволить знизити ціни до відносно прийнятних.
* * *