Що це за пістолет-кулемет ПП-2000, яким озброять пілотів РФ та як зі "зради" зробили "перемогу"
Пістолет-кулемет ПП-2000
У РФ оголосили, що тепер льотчики "ВКС" РФ будуть у випадку збиття над ворожою територією відбиватись пістолетом-кулеметом ПП-2000, який буде входити у штатний аварійний запас.
Новина росіянами подається, як черговий "аналоговнєт" з перелічуванням всіх унікальних характеристик цього озброєння, яке офіційно має замінити автомат АКС-74У, який потрапив у радянську армію у 1979 році. Хоча у реальності російські льотчики часто озброювались АПС - автоматичним пістолетом Стечкіна, який був розроблений ще у 1948 році.
Пістолет-кулемет ПП-2000
І це новина вчергове є прикладом того, як у РФ вміють зі "зради" зробити "перемогу". Справа в тому, що над питанням чим озброїти пілотів бились у СРСР ще з 60-х років. Коли виявилось, що вміючий стріляти чергами "Стечкін" - це шлях у нікуди разом з архаїчною кобурою-прикладом та загальною вагою у 1,8 кг. А головне - з доволі невдалим патроном 9х18.
Саме тоді почались дослідні конструкторські роботи зі створення вже повноцінного пістолета-кулемета під назвою "Букет". Результат виявився таким, що радянські військові просто махнули на це рукою, бо все знову впиралось у 9х18. І вже у межах конкурсного ДКР "Модерн" під новий 5,45х39 з'явився АКС-74У. До речі носити його вертолітникам необхідно було у спеціальний кобурі на стегні.
АКС-74У у спеціальний кобурі на стегні
На цьому радянська армія фактично поставила крапку у питанні озброєння пілотів, бо далі СРСР просто розвалився. А потреби правоохоронців у чомусь менш потужному ніж автомат призвели до ряду окремих дослідних робіт та появи цілої плеяди російських пістолетів-кулеметів вже на початку 90-х.
Але певний злам відбувся лише з переходом зі "скрєпного" 9х18 на західний значно кращий 9х19. І саме під цей патрон був створений ПП-2000, де номер - це рік. І лише зараз він наче дістався до російських військових льотчиків.
"Наче" - тому що про озброєння російських льотчиків пістолетами-кулеметами у РФ оголосили з відповідною помпою ще у 2020 році. Тоді також розповідали про те, що "нарешті отримали" й про унікальні можливості, але не ПП-2000, а ППК-20. Останній був створений на базі ПП-19-01 "Витязь" під 9х19, який базується на АКС-74У.
ППК-20
І про постачання ППК-20 до "ВКС" РФ повідомлялось у 2021, 2022 та навіть у травні 2023 року. Але з приміткою, що він ще не прийнятий на озброєння. Й тут на "сцені" з'являється вже призабутий ПП-2000, який наче також постачається до "ВКС" РФ, але, як й ППК-20 вочевидь у дослідну експлуатацію.
А за доволі незвичним й досі дещо футуристичним видом ПП-2000 ховається доволі проста класична схема з вільним затвором. А також відвертий "колхоз" у вигляді її рухомої частини над стволом, який не закритий кожухом, та перекидною ручкою, яка нагадує шпінгалет.
Пістолет-кулемет ПП-2000
І в цьому немає нічого дивного, бо ПП-2000 - це привіт з 90-х років від тульського "Конструкторское бюро приборостроения", яке в той час банально намагалось вижити. Й тому запакувало максимально просту схему у максимально футуристичну на вигляд ложу з від'ємним нахилом рукоятки, яка об'єднана з ручку перенесення вогню.
А головною фішкою ПП-2000 тоді називалось дійсно цікаве рішення з використання запасного магазину у якості прикладу. Через це магазин був на 44 патронів з усіма наслідками таких великих за розміром магазинів відносно надійності подачі.
Пістолет-кулемет ПП-2000
А при використанні короткого магазина на 20 патронів використати його у якості прикладу стає неможливим, бо його довжини просто не вистачає. І саме тому замість довгого магазину у ПП-2000 почали ставити звичайний складаний приклад... який вставляється у те саме кріплення для магазину.
Пістолет-кулемет ПП-2000
Й звісно причиною відмови від 44-патронного магазина була не лише в тому, що при його заміні кількість маніпуляцій кратно збільшувалась, а через те, що, далі цитата: "запасний магазин, що використовується як плечовий упор, виявився малопридатним для армійського варіанта пістолета-кулемета, тому що мав малу площу опори, що не дозволяє забезпечити стабільну і одноманітну прикладку й сприяє сповзанню упору з плеча при стрільбі". Цікаво, що новий приклад також не відрізняється шириною упору.
А сам вердикт щодо ПП-2000 на рівні 2005 року: "каменем спотикання на шляху до озброєння для ПП-2000 стала низька безвідмовність роботи автоматики в умовах запилення", про що тоді писав профільний журнал російський журнал.
Й враховуючи те, що сама схема цього пістолета-кулемета не змінилась з моменту розробки це навряд було виправлено. Але зрештою, чутливе до бруду озброєння з "лихих 90-х" - чудовий варіант якраз для аварійного запасу російських льотчиків.
Пістолет-кулемет ПП-2000
* * *