В Україні хочуть дозволити діяльність підрозділів ЗСУ за кордоном
Спецпризначенці ГУР МОУ під час евакуації громадян з Афганістану Фото: Головне управління розвідки МОУ
У Парламенті зареєстрували законопроєкт, який унормовує механізм розміщення підрозділів ЗСУ на території інших держав, які не є агресором, для забезпечення національної безпеки й оборони.
Проект закону про внесення змін до деяких законів України під номером №12378 був зареєстрований 7 січня у Верховній Раді.
Зміни дозволять у період воєнного стану розміщати підрозділи ЗСУ на території інших країн для здійснення заходів, спрямованих на забезпечення національної безпеки.
«У період дії воєнного стану з’єднання, військові частини і підрозділи Збройних сил України у визначеному законодавством України порядку можуть направлятися до інших держав та перебувати на території цих держав з метою здійснення заходів, пов’язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, захисту її суверенітету та територіальної цілісності, а також реалізації права на самооборону відповідно до статті 51 Статуту Організації Об’єднаних Націй», – йдеться у запропонованому документі.
Український боєць в Судані. Фото: Бабель
Відповідне рішення ухвалюватиме Президент України з одночасним поданням до Верховної Ради України законопроекту про схвалення такого рішення.
Ця процедура не стосується випадків, коли мова йде про розміщення військ на території держави, що здійснює збройну агресію проти України.
Разом із законопроектом Президент має подати інформацію про завдання, загальну чисельність зазначених підрозділів, тип і склад їх озброєння, військової техніки, підпорядкованість, термін перебування та порядок їх можливого продовження, порядок заміни особового складу підрозділу та порядок їх утримання.
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що внесені зміни удосконалять механізми направлення і перебування військових та окремих підрозділів на території країн-партнерів під час дії воєнного стану. Це сприятиме отриманню складної військової техніки та її професійному опануванню.
Діяльність Сил оборони за кордоном
Варто зазначити, що у самому законопроєкті діяльність підрозділів ЗСУ описується загальними тезами, які не обмежуються лише навчанням українських військових за кордоном.
Раніше інші складові Сил оборони вже проводили силові операції на території третіх країн. Зокрема, представники Головного управління розвідки Міністерства оборони офіційно інформували про виконання задач на території Судану, націлених на забезпечення національної безпеки й оборони.
У серпні 2021 року спецпризначенці ГУР МО також провели успішну наземну операцію з евакуації понад 700 громадян України та інших держав з Афганістану під час тодішнього захоплення влади талібами.
Бійці 10-го ОЗСП ГУР в аеропорту Кабула, серпень 2021 року. Фото: ГУР МО
Нагадаємо, що в липні торік Міністерство оборони України підтримало проект «Закону про міжнародні оборонні компанії», який фактично врегульовує діяльність українських приватних військових компаній.
* * *