Sky Sentinel: В Україні випускатимуть зенітні турелі для перехоплення дронів та крилатих ракет
Зенітна турель Sky Sentinel з кулеметом M2 Browning
Повністю автоматизована турель Sky Sentinel під управлінням «штучного інтелекту» вже збила перші російські дрони та готується до серійного виробництва.
Про це повідомляє видання United24 media.
Автономний бойовий модуль під управлінням алгоритмів був створений українськими розробниками для захисту українських міст від російських ударних дронів. І робити він це має самостійно — без участі людини.
«Втручання людини, наприклад, солдата, який вручну наводить турель, не потрібне. Розгорніть Sky Sentinel у бойову позицію, передайте йому дані радара, і він зробить все інше: виявить, зафіксує, відстежить траєкторії польоту, розрахує постріл і здійснить вогонь. Все самостійно», — розповідають розробники.
Зенітна турель Sky Sentinel з кулеметом M2 Browning
Sky Sentinel або ж «Небесний страж» оснащений великокаліберним кулеметом M2 Browning та системою датчиків, які дозволяють йому цілодобово стежити за появою цілей у небі.
Розробники розповідають, що характеристики турелі дозволяють перехоплювати невеликі, швидкорухомі цілі, що рухаються зі швидкістю «200, 400 і навіть 800 кілометрів на годину». Цього достатньо аби збити тихохідний ударний дрон такий як Shahed-136 або навіть вдвічі менший за нього об’єкт.
Зенітна турель Sky Sentinel з кулеметом M2 Browning
Заявлені граничні параметри Sky Sentinel також теоретично роблять можливим перехоплення дозвукових крилатих ракет, таких як російський «Калибр» або Х-101.
Його максимальна дальність ураження залишається засекреченою, однак прицільна дальність стрільби кулемету M2 по повітряним цілям сягає 1500 метрів.
Кожна така турель коштує близько 150 000 доларів. На думку розробників, для ефективного захисту міста необхідно від 10 до 30 турелей. Вони вбачають їх масове розгортання економічно ефективним, оскільки одна установка дешевше за звичайну ракету-перехоплювач традиційних систем ППО.
Зенітна турель Sky Sentinel з кулеметом M2 Browning
Розробка та технічні виклики
Виробники Sky Sentinel розповідають, що кожен крок у процесі перехоплення цілі сам по собі є технічним викликом. Спочатку турель має розрізнити птаха від «шахеда» та не цілитися в горобців. Далі їй потрібно навестись на ціль. Після цього все стає ще складнішим: вона повинна розрахувати швидкість дрона, врахувати опір вітру та передбачити точну точку зіткнення кулі та дрона — і все це в режимі реального часу.
Провідний інженер вказує на одну критичну проблему, про яку мало хто замислюється поза межами цієї галузі:«Одна з найбільших інженерних перешкод для такого типу зброї — це те, що називається «люфт» — механічний люфт».
Зенітна турель Sky Sentinel з кулеметом M2 Browning
Навіть незначне зміщення механізмів башти на один міліметр може призвести до похибки прицілювання на відстані в кілька десятків метрів. Така похибка унеможливлює високу точність стрільби, незалежно від того, наскільки добре працює решта системи.
«Нам довелося створити систему, яка виконує безліч рухів з нульовим механічним люфтом», – пояснив один з інженерів. «І не просто рухається, а й стріляє. Це означає, що вона також має справлятися з віддачею».
Механіка Sky Sentinel була розроблена та повністю випробувана в Україні, на полігонах та в реальних бойових умовах. Один прототип вже брав участь у бойових діях на фронті та успішно збив чотири безпілотники Shahed.
Зенітна турель Sky Sentinel з кулеметом M2 Browning
Sky Sentinel використовує компоненти оптичні прилади та далекоміри іноземного виробництва — критично важливі системи, вітчизняних аналогів яким сьогодні в Україні немає. Керує усім комплексом програмне забезпечення, повністю написане українськими інженерами.
Сьогодні команда розробників зараз зосереджена на збільшенні виробництва, щоб випускати десятки одиниць на місяць. Це також нелегке завдання. З одиничними прототипами легше виявити та виправити механічний люфт. У масовому виробництві це складніше. «Але це абсолютно можливо», — каже провідний розробник.
* * *