Що за антидронові патрони, які вже розробили в Україні, та що робить їх ефективнішими за звичайні
Використання українських антидронових боєприпасів з гвинтівки Bren 2. Кадр з відео від Brave 1
Антидронові набої української розробки вже пройшли процес кодифікації, тож варто розглянути на що здатні вони, їхні аналоги та які є особливості у таких боєприпасів.
В Україні розробили та вже кодифікували антидронові стрілецькі боєприпаси, які суттєво підвищують ймовірність ураження БПЛА типу Mavic чи FPV-дронів. Це досягається завдяки спеціальній бойовій частині на набоях 5,56×45 мм, які можуть використовуватися у стандартних гвинтівках, як Bren 2 з відео, що теж вже виготовляється в Україні.
Заявляється, що розробка була ініційована оборонним кластером Brave1, де додають, що хочуть аби надалі хоча б один магазин з такими боєприпасами мав з собою кожен боєць. Принцип виробу не зазначений, але з урахуванням конструкції та наявних аналогів можна зробити деякі припущення.
Так, мова може йти про багатокульовий набій, який зазвичай має всередині додаткові "елементи ураження", які збільшують ймовірність ураження дрона. Це відповідає не лише наданому Brave1 опису, а також і візуально.
Подібні розробки вже були презентовані промисловими виробниками у РФ, причому не тільки в "автоматному" 5,45×39, а також у 7,62×54R, 12/70 та 12/72. Причому один з виробників навіть заявляв, що на відстані у 100 метрів виходило розсіювання елементів ураження хмарою у 25 см.
Російські антидронові патрони
Зазначимо, що такі напрацювання скоріше за все так і залишаються лише розробками, або, що більше ймовірно, постачаються у недостатній кількості, тому солдати окупантів виготовляють їх на фронті самостійно. Однак такі патрони часто не тільки вирізняються низькою ефективністю, а і можуть зламати зброю користувача.
Причиною цього може слугувати низька якість виробів, для виробництва яких застосовують підручні матеріали та 3D-принтери. Але при детальнішому розгляді можна побачити, що існують додаткові особливості щодо засобів ураження.
Російські саморобні багатокульові патрони 7.62x39
Так, відомий шведський виробник боєприпасів Norma провів випробування, за якими постановив, що недостатньо просто вразити FPV-дрон, потрібно забезпечити кінетичний вплив, що його зупинить. В рамках дослідження було визначено, що на відміну від найпоширенішого дробу №8 діаметром 2,25 мм кращим буде дріб №6 з діаметром 2,75 мм, який має бути виготовлений з важчого матеріалу ніж простий свинець.
Хоча тести проводилися для дробовиків, такі ж принципи можна застосувати і до використання решти стрілецької зброї. Тобто хоча багатокулевий набій зможе уразити БПЛА, то не факт що зможе його зупинити.
Епізод з випробувань антидронових боєприпасів компанією Norma. Фото: Calibre Defence
Напевно така проблема і виникає з багатьма саморобними боєприпасами, які явно використовують дрібні недорогі уражаючі елементи. Сказати щодо промислових зразків складніше, бо банально відсутні якісь дані про їхнє застосування.
На відео з випробувань українських антидронових набоїв демонструється успішне збиття, що каже про непогані уражаючі елементи та наявність потенціалу. Подальша ефективність вже залежатиме від масового використання у військах та, що важливіше, своєчасного та достатнього постачання боєприпасів на фронт.
Тест українських антидронових набоїв [Червень 2025]
Українські антидронові боєприпаси. Кадр з відео від Brave 1
* * *