«Замість Калаша»: російські розвідники отримали автомати КОРД
Автомат А-545 КОРД в руках російського розвідника, липень 2025. Фото: РосЗМІ
Російські розвідники почали отримувати на озброєння автомати А-545 КОРД зі збалансованою автоматикою, що нівелює віддачу при стрільбі.
Нова зброя була помічена в руках російського бійця, що давав інтерв’ю російським ЗМІ.
Деякі розвідувальні підрозділи гвардійських частин, що входять до окупаційного угрупування військ «Схід», почали отримувати автомати нової моделі замість звичних зразків Калашнікова, як то АКМ, АК-74 чи АК-12.
«Це наш штатний автомат, зараз почали видавати у загальне користування. В нього практично немає віддачі, вона мізерна», – розповідає російський розвідник.
Головною особливістю нової зброї є використання збалансованої автоматики, що компенсує енергію віддачі. За словами бійця, магазин на 30 патронів можна випустити однією чергою з мінімальним розсіюванням.
Російські розвідники з автоматом А-545 КОРД, кулеметом M240 та BREN 2, липень 2025. Фото: РосЗМІ
Суттєвого зменшення віддачі вдалось досягти конструкторам Ковровського заводу ім. Дегтярьова, які відпрацювали оригінальне конструктивне рішення ще на попереднику під назвою АЕК-971.
Воно досягається використанням рухомого балансира, який рухається протилежно затворній групі і таким чином гасить імпульс віддачі. Затвор і балансир з’єднані шестернею синхронізації, яка забезпечує одночасний і рівномірний рух обох частин.
Завдяки компенсації енергії віддачі відведення ствола вбік стає мінімальним, а тому вимагає мінімальних зусиль від стрільця для збереження лінії прицілювання при стрільбі чергами.
Головним недоліком збалансованої автоматики є ускладнення конструкції та обслуговування зброї, а також збільшена вага — А-545 приблизно на 700 грамів важчий за автомат АК-12.
Автомат А-545 КОРД у розібраному стані.
Не такою глобальною, проте не менш важливою перевагою «ковровського» автомата є нова конструкція ствольної коробки з кришкою в тильній частині, яка дозволила розмістити зверху жорстко зафіксоване кріплення пікатінні. Це дозволило зручно монтувати прицільні прилади та виключити ризик «збиття» прицільних параметрів під час обслуговування. У той же на автоматах Калашнікова час цей недолік так чи інакше зберігся дотепер.
У 2015-2017 роках автомат А545 «5,45мм Автомат КОРД» (індекс ГРАУ 6П67) брав участь у конкурсі на штурмову гвинтівку нового покоління для російського піхотинця, але програв конкуренцію АК-12. Причинами такого вибору називались простота конструкції та дешевизна виробництва останнього, а також вже розгорнуті виробничі потужності для нього в Іжевську.
Натомість, російське міністерство оборони рекомендувало прийняти на озброєння КОРД у калібрі 5,45 мм для озброєння частин та підрозділів спеціального призначення. У 2020 році повідомлялось про придбання невеликої партії для потреб Сил Спеціальних Операцій та деяких підрозділів ВДВ.
У російсько-українській війні цей автомат помічався лише епізодично у використанні російських спеціальних підрозділів. Його постачання розвідувальним підрозділам армійських частин у 2025 році може свідчити про неанонсовані закупівлі КОРДів.
Автомат А-545 КОРД в руках російського окупанта, грудень 2022. Фото: t.me/TyskNIP
Нагадаємо, що цього місяця також стало відомо, що деяким елітним підрозділам ЗС Росії почали надходити легкі кулемети РПЛ-20 у калібрі 5,45-мм. Раніше російська армія не мала повноцінного кулемета у цьому калібрі.
* * *