Герман Коробов і його зброя
Герман Коробов (1913-2006)
Герман Коробов (1913-2006) - "широко відомий у вузьких колах" радянський конструктор зброї, що, на думку багатьох оглядачів, мав би народитися на кілька десятків років пізніше.
Адже деякі запропоновані ним зразки автоматів навіть із точки зору сьогодення виглядають, принаймні, незвично та не перестають нас дивувати як оригінальністю рішень автора, так і неповторним дизайном.
Ми не ставили собі за мету висловлювати чи характеризувати версії - чому переважна більшість із розроблених Коробовим моделей так ніколи й не потрапили на озброєння (а їх є чимало - від консервативної позиції радянського військового керівництва до інтриг з боку головного конкурента Тульського КБ - ІжМашу). Просто, талант Германа Олександровича, на нашу думку, заслуговує не меншої уваги, ніж талант його всесвітньовідомого колеги і співвітчизника - Михайла Тимофійовича Калашникова.
Отже, знайомтеся ТКБ-408:
Автомат ТКБ-408-2
Один з перших у світі автоматів, сконструйованих за системою "булл-пап". Точніше, другий після автомата Коровіна. Був створений для участі в конкурсі 1945-46 рр. та поступився там АК, продемонструвавши незадовільну кучність і низьку живучість.
Вже в наступному, 1947 році, до уваги фахівців ГАУ було представлено ТКБ-454, котрий був удвічі дешевший у виробництві, ніж АК та майже на півкілограма легший.
Автомат ТКБ-454
Однак, на випробуваннях 1957 року новий автомат знову продемонстрував низьку надійність і швидку зношуваність окремих деталей. Проте, Коробов не здавався. Врахувавши всі попередні помилки, він створює ТКБ-517:
Автомат ТКБ-517
На полігонних випробуваннях нове дітище тульського конструктора нарешті демонструє задовільну живучість та майже феноменальну кучність, не залишаючи каменя на камені від основного конкурента - АКМ.
ТКБ-517 з його напіввільним затвором сьогодні інколи порівнюють із французькою штурмовою гвинтівкою FAMAS F1, котра побачила світ майже на 15 років пізніше. Однак, цього разу гору взяла економічна доцільність і перевагу все ж було віддано "калашникову". З тих же самих міркувань, очевидно, на озброєння не потрапив і ручний кулемет ТКБ-523.
Зазнавши чергової невдачі, Герман Коробов не лише не опускає руки, але й далі продовжує свої сміливі експерименти. В результаті з'являється триствольна система ТКБ-059:
Триствольний автомат ТКБ-059
Задля уніфікації виробництва, значна частина деталей цього монстра була запозичена в АК. Темп стрільби досягав 1800 пострілів за хвилину, а висока кучність забезпечувалася завдяки надшвидкій черзі, при якій зброя просто не встигала відхилятися від цілі.
Також було створено ще кілька зразків автоматів із компоновкою "булл-пап", в конструкції яких широко використовувався пластик:
Експериментальні автомати
Своїми революційними ідеями талановитий зброяр, безперечно, сягнув у майбутнє щонайменше на два-три десятиліття.
Коли почався перехід на новий боєприпас 5,45х39, Герман Коробов створює двохтемповий автомат ТКБ-072, здатний вести вогонь зі скорострільністю 500 та 2000 пострілів за хвилину.
Автомат ТКБ-072
Ви вже, мабуть, здогадалися, що в результаті на озброєння до Радянської армії потрапила зовсім не чергова новинка, а її конкурент - АК-74.
У 1978 році МО СРСР оголосило конкурс "Абакан", метою якого було створення автомата з високими показниками точності та кучності стрільби. Забігаючи наперед, перемогу в ньому отримав АН-94 (автомат Никонова), а Коробов цього разу представив до уваги фахівців КБ-0111, котрий, все ж, дійшов до самого фіналу:
Автомат КБ-0111
КБ-0111 був знову двохрежимним, передбачалася можливість стрільби фіксованими чергами по три набої. Низький темп стрільби становив 500 пострілів на хвилину, як і в ТКБ-072, а високий - 1700.
Звичайно, це далеко не всі зразки зброї, створені Германом Олександровичем і далеко не всі вони мали таку сумну долю - стати експонатами музею зброї ТОЗ. Деякі з його творінь перебували й продовжують перебувати на озброєнні, рекомендуючи себе з найкращого боку.
Однак, ми не ставили собі завдання охарактеризувати в даній статті саме них. Не було також мети очорнити чи применшити заслуги іншого видатного конструктора - М. Т. Калашникова, вироби котрого кілька разів тут згадувалися в, можливо, не зовсім позитивному контексті.
Просто, Коробов - це приклад людини, вартої наслідування. Людини, що понад півстоліття, не зважаючи на перешкоди й невдачі, вперто йшла вперед, до поставленої мети. Людини, що не закопала свій талант у землю. Зрештою, не помиляється лише той, хто нічого не намагається робити та ні до чого не прагне.
Ума не приложу как тут обошлось без Шмайсера ? Всем же известно что русские ничего создать сами не могут.
А если серьезно, давно хотел о нем написать. Очень интересные образцы и решения. Жаль что остался в тени.
Так пишіть. Думаю там є що додати до цієї статті
Пишіть, стаття доволі поверхнево охоплює це питання. Я думаю, Калашникову "веселіше" працювалося, маючи позаду таких конкурентів, як Коробов)
Когда-то эти фото произвели неизгладимое впечатление. Действительно смелость мысли.
Даже на сегодняшний день это выглядит ого-го!
Хочу себе вон ту, третью, "рыжую приблуду"
ТКБ-059 - трьохствольний, чи то тільки так здається на фото?
Так в статті чітко і написано "Зазнавши чергової невдачі, Герман Коробов не лише не опускає руки, але й далі продовжує свої сміливі експерименти. В результаті з'являється триствольна система ТКБ-059"
:)
Будь ласка, залогіньтесь щоб мати можливість коментувати