Перший глушник, який було надруковано з металу
3D-Printed Metal Silencer
Виготовлення глушників – непроста робота, для якої потрібно мати складне устаткування та інструменти.
А що коли кінцевий продукт продукуватиметься автоматично? Сьогодні є лише ескіз, а завтра – готовий виріб на руках. Для цього і потрібен 3D принтер.
3D-Printed Metal Silencer
Одна компанія, представники якої попросили не згадувати її назви, показала, на що здатен 3D друк з металу.
На відміну від друку шляхом екструдування пластика, в цьому випадку використовується металеве спікання. Раз за разом машина накладає тонкий шар частинок металу, а потім лазерний промінь зварює їх в одне ціле.
OpenSLS: Selective Laser Sintering Printer in Action
Всі відходи виробництва використовуються повторно, на відміну від стандартного процесу, коли втрачається 75% маси і все це йде у відходи. 3D друк більш економний і за його допомогою можна створювати глушники різних форм.
3D-Printed Metal Silencer
Цей глушник виготовили за модифікованою схемою K-baffle, але можливі й інші варіанти. Головна перевага цього процесу полягає у тому, що тепер не потрібні дослідницькі центри – можна просто створити ескіз на комп'ютері, включити принтер, почекати і переходити до випробувань. Цей процес настільки точний, що навіть нарізи не вимагають додаткової обробки, хіба що знадобиться їх прочистити.
Але найголовніше – він працює. Він глушить звук не так добре, але все одно постріл дозвуковими патронами .300 AAC Blackout був досить комфортним для слуху. Кілька змін конструкції зможуть поліпшити характеристики, а враховуючи можливості 3D принтерів – довго чекати не доведеться.
3D-Printed Metal Silencer
Головне питання – це довговічність. Титановий глушник зможе витримати дуже багато пострілів, але з надрукованим глушником не все зрозуміло. Без серйозних випробувань ми цього поки не дізнаємося.
У світі існує лише два таких глушника, а компанія, в якій вони були надруковані, не планує виходити на збройовий ринок.
Либератор - ты был первый, кто "выпустил джина из бутылки". Прогресс срывает тормоза.
Даже у изделий, полученных таким методом, прочность ниже чем у изделий, полученных из куска металла. Кроме того, в отличие от 3Д печати из пластика это очень дорогой процесс. Как следствие - говорить о массовом производстве пока нет смысла.
Будь ласка, залогіньтесь щоб мати можливість коментувати