Як у Швейцарії владжено військо та школи

| Факти, статистика та аналітика | Автор: Web admin

Як у Швейцарії владжено військо та школиЯк у Швейцарії владжено військо та школи

Ще у позаминулому сторіччі Михайло Петрович Драгоманов у своїй роботі «Шість сот років швайцарскої спілки», зауважив ефективність мілітаризованого устрою цієї країни.

Пропонуємо вам ознайомитися з розділом його книги, де описується взаємодія війська та школи. Текст мовою оригіналу.

Всі европейські держави зложились на те, аби у Швайцаріі не було ні з ким війни. Се було уложено в 1815 р. після того як усі держави повоювали Французького цісаря Наполеона Першого, котрий перед тим не раз ходив через швайцарські країни на Італію, Німеччину й Австрію.

Швайцарія ж так положена на горах серед західньоі Европи, що відти дуже легко дістатися війську на всі сторони в другі держави. От через те для всіх держав сусідних зо Швайцарією вигідно, аби у Швайцаріі не було ніколи війни, аби вона не пускала через себе вічиєго війська.

Тількож власне для того, аби ніхто не осмілився переходити зі своім військом через Швайцарію, сама Швайцарія мусить мати власне військо. Швайцаріі й мають те військо, тілько впорядковане зовсім інакше, ніж у других державах.

З покон віку кождий Швайцарець мусів ставати вояком, коли треба було боронити свою краіну. Тепер сей військовий обовязок влагоджено так, що всякий Швайцарець від 20 років мусить або іти до війська, або платити осібний (не дуже великий і відповідний маєтку) податок у воєнну касу. Воєнний уряд приймає до війська тілько досить кріпких людей. Служити мусить вояк 10 років в арміі та в резерві 12 років.

Тілько ж служба та в мирний час є властиво воєнна наука і бере не богато часу. В перший рік рекрут служить або учиться від 45 днів до 80, — як до війська, а потім що року кличеся на службу чи науку тілько кінницю, котрої у Швайцаріі не багато. А в піших полках вояків збирають через рік на 16 днів, так що за всі 10 років звичайно швайцарський вояк служить тілько 125 днів. Та окрім того кождий вояк мусить зробити що року найменче 30 вистрілів або в стрілецькім кантональнім зборі, або в осібних місцях, де учать рекрутів і куди вояк в такім разі мусить приходити на три дни.

Вояцьку одежу і ґвери вояки швайцарські несуть з собою до дому і мусять тілько держати йіх в порядку; так само беруть з собою й коней, котрі через 10 років дістають на власність.

Виходить так, що властиво постійного війська у Швайцаріі нема, а є оружний народ, котрий може в усякий час стати на оборону своєі землі. Коштує таке військо дуже мало, бо за рік у Швайцаріі видаєся на кождого вояка тілько 175 франків (коло 80 реньських), тоді як напр. в Австріі вояк коштує річно 1320 франків (коло 640 реньських) а в Німеччині 1150 Франків.

Такі військові порядки були би неможливі у Швайцаріі, як би там не було волі всякому вчитись вояцькоі науки, а також добрих шкіл. Усі Швайцарці кінчать школи і йім через те легко кінчити військову науку, а дечого з неі, як гімнастики, маршів, а по части й стріляти виучують ся Швайцарці ще в школах хлопцями. До того скрізь по Швайцаріі є тіри, такі заклади, де можна стріляти, а також стрілецькі товариства і стрілецькі збори, тіри громадські, кантонові і Федеральні

Що року кожда громада робить у себе тір, стрільбу. Кождий дає, що хоче: гроші, начиня (напр. діжу), свиню, теля і т. д. В звичайний день збирають ся стрільці, громадяне й сусіди, стріляють у ціль і ліпші стрільці беруть нагороди з дарованого. Майже що року бувають і кантонові тіри, звісно, вже богатше впорядковані. Найважніщі й найцікавіші тіри Федеральні, котрі відбувають ся на всю Швайцарію раз у два роки в ріжних кантонах по черзі. Се великий празник для кантона тай для всеі спілки.

Всякий дає, що може для того, аби прийняти стрільців, що прийізжають зо всеі Швайцаріі, та нагороди за стрільбу. Звичайно ті нагороди (прізи, по тамошньому) бувають срібні й золоті річи, гроші, годинники й т. и. Богаті люде, купецькі склади вважають своім обовязком виставити від себе пріз; небогаті складають ся в товариства. На кождім прізі вирізують имя, від кого дано. Швайцарці, котрі живуть по чужих сторонах, теж посилають црізи.

Стрільці з кождого кантона прийіздять звичайно товариствами, по черзі, і йіх витають урочисто люде того міста, де була тір, говорять про братство всіх Швайцарців і т. и. на всіх людових мовах. Прийіздить на такі тіри і федеральний уряд, і прилюдво говорять про справи, котрі на той час займають Швайцарію, так що такі тіри мають і державну вагу.

А найперше всі тіри доповнюють вояцьку науку, так що Швайцарці мабуть найліпші стрільці в Европі. Швайцарія має так серед свого народу поверх 200.000 добірних вояків, та ще, на случай війни може поставити для сторожі 250.000 старших і молодших. А порядки швайцарські такі, що просьвіта, пошта, телеґрафи є в кождім сельці, залізні дороги, пароходи на озерах так, що як треба, то за 14 день моше зібратись в одну точку 150.000 вояків. Се така сила, котра в горах швайцарських може спинити всякого ворога.

Не так давно була пригода спробувати ті порядки. Се було в р. 1871 в часи війни між Німеччиною і Францією. Одно французьке військо приблизилось до границі швайцарської, думаючи пробитись у Німеччину. Німецьке військо стало брати верх над французьким. Французький генерал, аби вратувати хоч оружя і своіх вояків від полону, задумав перейти у Швайцарію.

За ним мусіли йти й Німці. Швайцерці не могли позволити війни на своій землі, і за кілька днів зібрали й поставили 20.000 війська в потрібній точці, приняли 80.000 французів, котрі склали йім оружя, і при тім у Швайцарців, серед зими, в горах найшлась і покрівля, і страва для них і для Французів, і поміч для хорих і поранених.

Тепер, кажуть, порядки збору вояків і муніціі у Швайцаріі ще поліпшились.

1,0 1 -1 13
Коментарів (21)

  • 31.05.2014 12:56
    #
    - 14 +

    Швейцарці вже 100 років тому мали таке військо, яке ми зараз лише допетрали створити. Та й не факт, що створимо, бо це дуже невигідно і небезпечно для олігархату, а також російських та інших іноземних "друзів" України. Опір буде страшний.

    • 02.06.2014 23:59
      #
      - 2 +

      Противодействие будет не более того, что мы имеем сейчас Генштаб против АТО.

  • 31.05.2014 18:05
    #
    - 10 +

    >"До того скрізь по Швайцаріі є тіри, такі заклади, де можна стріляти, а також стрілецькі товариства і стрілецькі збори, тіри громадські, кантонові і Федеральні" - наличие в стране ДОСТУПНЫХ тиров и стрельбищ - одно из самых главных условий для того, чтобы владелец оружия имел хорошие стрелковые умения и навыки. У нас в стране именно по этой причине нет доступных тиров и стрельбищ. Нашим можновладцям не нужны подготовленные защитники своей страны.

    • 01.06.2014 19:30
      #
      - 3 +

      Погоджуюсь з вами шановній Андрію. А ще думаю, через відсутність ДОСТУПНИХ тирів у нашого народу і є така боязнь перед зброєю, а також відсутння культура поводження зі зброєю.

    • 03.06.2014 00:02
      #
      - 0 +

      Согласен. Чинуши охренели. оборудованные Стрельбища есть почти при каждой ВЧ.

  • 01.06.2014 21:34
    #
    - 3 +

    На думку мою, варіант арміі швейцарської, ідеальний для України є.

    • 02.06.2014 14:10
      #
      - 1 +

      Ідеальним для України є варіант українької армії - патріотичної, не бюрократичної та не корумпованої, якою курують професійні військові які не забули про честь та гідність. При бажанні навіть не потрібно дивитися на чиюсь модель, можна свою зробити не гірше. Для цього не так багато потрібно - просто бажання, але в наших реаліях те ж саме "бажання" влади є нездоланним муром. І коли вони зможуть його подолати будуть доступні тири і зброя, і набої, і конкурси та змагання.

      • 02.06.2014 21:54
        #
        - 3 +

        З першою частиною Вашого коментаря повністю згоден. Але для чого винаходити велосипед? На мою думку, для України, з її братнім, добрим північним сусідом, якому до усього є діло, найкращий варіант війська це резервістський, швайцарський. Дешево і сердито! Автомати мають лежати не на складах, чи псуватись в карабіни, чи продаватись в Африку, чи ще кудись, а бути у руках українських резервістів! Ви що останні пів року в комі пролежали? Яке бажання влади? Верховна влада належить народу, і без нашого тиску, ніхто не почухаєця. Вони проект закону про зброю навіть реєструвати відмовляються! Тільки массові акціі нам допоможуть. Більше ніщо. Багаторічна балаканина нас нічого не навчила?

        • 03.06.2014 00:08
          #
          - 3 +

          Готов выйти. Когда и где выступаем? С уважением к участникам. :)

        • 03.06.2014 09:10
          #
          - 1 +

          Так кому ж вона належить, якщо треба тиснути?
          Не може делегувати бажання народу - під з..д, хай приходить той хто виконує волю виборців.
          Устрій запоріжської січі чим вам не швейцарська армія?

          Про зброю цілкам згоден - повинна бути в кожного і продавати автомати та карабіни не по тим цінам які заних просять. У нас на складах СКСів стільки... і яких вони років - ціна їм на вагу металобрухту - при бажанні.

          • 03.06.2014 19:27
            #
            - 0 +

            Де Юре влада належить народу, де факто вона у тих хто має силу, а сила у тих хто має зброю, гроші і достовірну інформацію. Поки в народу небуде зброї, він буде бідний і обдурений. Единий зараз у нас спосіб, добиватись того що треба народу це силовий тиск. По іншому ніяк. Чому керівництва зброярських спілок цього не роблять? Невідомо. У нас єдиний вихід - знайомитись, хто з яких міст, і самоорганізовуватись. І тоді керівники спілок змушені будуть підключатись,

      • 03.06.2014 00:04
        #
        - 1 +

        Вот всё Вы правильно говорите. НО! Власть принадлежит Народу ст.5 Конституции Украины

  • 02.06.2014 09:08
    #
    - 2 +

    Действительно, скидывались ведь на армию. А было бы идеально, если бы наше "честное" государство, провело бы гос.закупку (чтобы без налогов) амуниции за бугром, и раздало бы всем жертвующим. Да еще и на ту сумму, которую пожертвовали.

    Вот такая вот фантазия. :))))

    • 03.06.2014 00:06
      #
      - 0 +

      Я вот не понял. Что нам именно нужно закупить от туда?

      • 03.06.2014 08:26
        #
        - 0 +

        Для начала конечно, стрелковое оружие. Пусть Австрияки (раз уж нам Европа помогает) продаст нам Глоки, с минимальной наценкой. Ну или юзанные глоки... (хер с ним.. зато дешевле будет).
        Натовские разгрузки и бронники.

        Не смотря на всю военную мощь России, в Европе тоже полно удачных военных решений. Главное - взять лучшее от каждой страны (я думаю милитаристы на этом сайте могут целый список составить на тему Лучшие вооружение и обмундирование).

        С такими соседями, нам нужно держать много тысчную армию (эх, нам бы швейцарскую модель внедрить, да так чтобы с неё денег не воровали).

        • 03.06.2014 09:25
          #
          - 1 +

          Які Глоки???
          А Форти та Вії, та Нагани, ТТ на складах продавать за нормальними цінами слабо. Може потрібно "стимулювати" Форта, Маяка? ПІстолет Хортиця-теж зброя. Нам же не гламурна армія потрібна, боєздатна. Все те що є у них, можна робити у нас і платити людям зарплати. На разі да згоден-нам потрібна подачна, а не закупка - раз раніше ума не було...

        • 04.06.2014 09:13
          #
          - 1 +

          Посмотрите мою статью "реорганизация армии вместо закона о оружии". В ней Я веду диспут именно о внедрении швейцарской системы армии.
          На счёт броников - закупать их это трата денег, их можно производить самим очень высокого уровня. Для этого не нужно супертехнологий. Бронепластины может отформовать даже школьник, могу научить как. Дайте образец и я сделаю классом выше.

  • 02.06.2014 23:57
    #
    - 2 +

    А я вам господа о чём талдычу? Пора свою реформу в армии затеять. Ведь сам принцып организации армии скопирован с украинских ополчений.

  • 03.06.2014 09:38
    #
    - 2 +

    Наверное нам, прежде чем делать реформы (любые) нужно реализовать что-то наподобии вот этого:
    habrahabr.ru

    Некий открытый ресурс, финансируемый на общественных началах и независимый от гос.органов, выполняющий юридические расследования различных схем распила бюджетов. И чтобы не рылись в старых Яныковских схемах, а в сегодняшних реалиях. Так сказать с чистого листа.

    А еще где-то была схема проведения открытых тендерных гос.закупок.

    Чтобы вся страна видела, на что тратится бюджет, сколько стоит еденица закупаемого товара. Сколько стоит тонна угля или пшеницы.

    Когда будет всё открыто и прозрачно - воровать станет труднее. Тогда появятся и деньги на армию, и на вооружение.


Будь ласка, залогіньтесь щоб мати можливість коментувати